Psík je to malinký, ale pri tom zlatunký


Prvá pomoc pre psa

Domáca lekárnička by mala obsahovať všetko potrebné na ošetrenie drobných poranení. Závažnejšie zranenia sú našťastie oveľa zriedkavejšie, ale keď zvládnete základné zásady a techniku umelého dýchania a masáže srdca, môžete svojmu psovi v prípade nehody zachrániť život.

Ako sa postarať o psa v bezvedomí

Medzi najčastejšie príčiny bezvedomia psa patrí dusenie, zasiahnutie elektrickým prúdom, strata krvi, topenie, otrava, otras mozgu, šok, vdýchnutie dymu, cukrovka a zlyhanie srdca. Ak je váš pes v bezvedomí, zavolajte ho menom, či bude reagovať. Uštipnite ho silne medzi prstami a sledujte oči, či zažmurká. Potiahnite ho za nohu, pritiahne ju pes späť? Pevne mu priložte ruku na hrudník a nahmatajte tep srdca. Nadvihnite horný pysk a skontrolujte farbu ďasien. Ak sú ružové a po stlačení sa do nich farba ihneď vracia, vášmu psovi bije srdce. Ak sú ďasná bledé alebo modrasté, asi je potrebná masáž srdca. Rozhodujúca je rozvaha a kvalifikovaný, rýchly zákrok.

Umelé dýchanie a masáž srdca

Nepokúšajte sa poskytnúť umelé dýchanie alebo masáž srdca, keď nie je v bezvedomí alebo ohrození života. Ak vášho psa vytiahli z vody, zdvihnite ho aspoň na tridsať sekúnd za zadné nohy, aby sa dýchacie cesty zbavili vody. Ak ho zasiahol elektrický prúd, nedotýkajte sa ho, kým nie je elektrina vypnutá. Ak sa dusil, prudko stlačte rebrá, aby ste uvoľnili cudzie teleso z krku. Nikdy sami neriskujte, ak je to možné, spolupracujte s ďalšími ľuďmi, alebo ich pošlite zatelefonovať najbližnejšiemu veterinárovi a zabezpečiť transport.
 
1. Položte svojho psa na pravý bok, najlepšie s hlavou o niečo nižšie než zvyšok tela, aby mohlo prúdiť viac krvi do mozgu. Narovnajte mu krk, aby ste uvoľnili dýchacie cesty, vytiahnite jazyk a dvoma prstami odstráňte z papule všetky sliny a mechanické prekážky. Presvečte sa aj o tom, či nos nie je upchaný hlienom alebo nečistotami. Ak nepočujete tlkot srdca, ihneď začnite s masážou, lebo v takomto stave ide psovi o život.
 
2. Oboma rukami pridržte zavretú tlamu a ústami obomknite ňufák. Vydychujte, kým sa psovi nedvíha hrudník, potom nechajte pľúca samočinne vypustiť vzduch. Zopakujte to desať až dvadsať ráz za minútu a každých desať sekúnd kontrolujte pulz, aby ste sa presvedčili, či bije srdce.
 
3. Ak sa srdce zastavili, ihneď začnite s jeho masážou. Veľkým a stredným pudlom priložte dolnú časť dlane na ľavú časť hrudníka hneď za lakťom a na ňu položte dlaň druhej ruky. Energeticky stláčajte hrudník nahor a dopredu. Pumpujte 80 - 100 ráz za minútu. Trpasličím a hračkovým pudlom uchopte hruď otvorenou rukou a stláčajte ju palcom a prstami. Striedajte dvadsať až dvadsaťpäť srdcovích masáží s desiatimi sekundami dýchania z úst do nosa, kým nezačne biť srdce a kým sa neobnoví dýchanie.